Branże, gdzie używa się taśm

Do czego używa się taśmy samoprzylepnej w przemyśle?

Wydajność i możliwości taśm

Przemysłowe taśmy samoprzylepne optymalizują nadruki na okładkach czasopism, pomagają chwytać przestępców, a czasem nawet podgrzewać kawę. Są niezbędne w licznych produktach przemysłowych.

Taśmy samoprzylepne w przemyśle mają liczne zastosowania i wykorzystuje się je w wielu dziedzinach. Wiele smartfonów ma więcej rodzajów taśmy samoprzylepnej niż aplikacji. Ilość taśmy samoprzylepnej zużywana codziennie do wiązania kabli w nowych samochodach wystarczy do pokrycia powierzchni Australii. Przedstawimy sześć klasycznych zastosowań przemysłowej taśmy samoprzylepnej.

Przemysł elektroniczny

Możemy z całą pewnością powiedzieć jedną rzecz o przemyśle elektronicznym – dzięki niemu taśmy samoprzylepne towarzyszą nam przez cały dzień. Są na przykład w naszym smartfonie. Według ankiety przeprowadzonej w Niemczech w 2015 roku, 17 procent badanych użytkowników zainstalowało zainstalowało ponad 31 aplikacji na swoim telefonie komórkowym. Nie wiedzą jednak, że: w ich smartfonie znajduje się około 45 taśm samoprzylepnych firmy tesa.

Gdy niczego nieświadomi użytkownicy przeciągają palcem po ekranie dotykowym, jeden poziom niżej każda specjalna taśma samoprzylepna wykonuje swoją pracę, warstwa po warstwie: taśmy samoprzylepne łączą warstwy ekranu (niezauważalnie, ponieważ są bardzo przezroczyste i optycznie przejrzyste); blokują światło wewnątrz i przekierowują je w odpowiednie miejsce, odprowadzają ciepło, aby procesory się nie przepaliły, a ponadto amortyzują wstrząsy, jeśli urządzenie z 31 aplikacjami i 45 taśmami samoprzylepnymi spadnie na ziemię. Co więcej, taśmy samoprzylepne są tak cienkie i niezauważalne, że można je wykorzystać w każdym projekcie. Nawiasem mówiąc, taśmy stosuje się także w telewizorach LED, laptopach i kamerach cyfrowych oraz w systemach nawigacji i komunikacji dla samochodów.

Dzięki taśmom samoprzylepnym tesa smartfony zyskują specjalne zdolności

Electronics_smartphone_tape-features (1)

Dzięki taśmom samoprzylepnym tesa smartfony zyskują specjalne zdolności

Przemysł motoryzacyjny

800 000 metrów kwadratowych – to powierzchnia porównywalna z obszarem Australii albo Brazylii. Taka jest w przybliżeniu łączna powierzchnia taśm samoprzylepnych zużywanych każdego dnia, aby odpowiednio powiązać dwa do pięciu kilometrów przewodów znajdujących się w każdym nowym samochodzie.

W każdym nowym samochodzie podróżuje w sumie nawet 50 taśm samoprzylepnych. Niektóre taśmy trafiają na pokład na czas montażu części lub jako zabezpieczenie podczas lakierowania i muszą wysiąść po zejściu pojazdu z linii produkcyjnej, zaś inne po cichu wykonują swoją pracę przez wiele lat. Zamykają otwory techniczne, utrzymują listwy i progi oraz okładziny kompensujące rozszerzanie materiału karoserii spowodowane temperaturą. Ponadto wytłumiają drgania i dźwięki, na przykład przy fotelu i w obrębie deski rozdzielczej. Zastąpienie śrub i sworzni taśmą samoprzylepną pozwala także zmniejszyć wagę samochodu.

Automotive_Attachment-Part-Mounting-025_300dpi
Wiele elementów, takich jak listwy i profile, jest przymocowanych do korpusu samochodu taśmami tesa – i pozostaje na swoim miejscu przez cały okres eksploatacji samochodu.

Przemysł papierniczy i poligraficzny

Czasami przemysłowa taśma samoprzylepna przydaje się w każdej formie – a dokładniej: służy do mocowania form drukowych w druku offsetowym. Jest potrzebna, ponieważ obraz drukowy jest inny dla każdego zestawu, tj. formy drukowej instalowanej na cylindrze formowym. Wybór taśmy samoprzylepnej stosowanej do mocowania pozwala drukarniom wpływać na jakość druku.

Natomiast w przypadku druku gazet liczy się prędkość, czyli czas kontaktu. Tutaj taśma samoprzylepna łączy olbrzymie rolki papieru w ułamkach sekundy, aby można je było zmieniać w trakcie pracy maszyny i przy pełnej prędkości – jest to tzw. „klejenie w locie”. Rekord prędkości przy zmianie rolek: około 1900 metrów na minutę.

Poligrafia i papiernictwo
Drukarnie, podobnie jak producenci papieru i tektury używają taśm tesa, by montować formy drukowe na cylindrach formowych lub łączyć rolki papieru na linii produkcyjnej.

Ochrona marek

Marki mają ogromne znaczenie ekonomiczne dla przemysłu. Dlatego chronią się przeciw fałszowaniu i piractwu – w wielu przypadkach za pomocą specjalnych naklejek. Taką ochronę marek stosują liczne branże, ponieważ wartość tego rodzaju szkód na całym świecie wynosi około 230 mld euro rocznie.

tesa scribos® oferuje etykiety samoprzylepne do znakowania produktów, pozwalające śledzić poszczególne sztuki i potwierdzać ich oryginalność. Uzyskane dzięki nim dane można także wykorzystać do optymalizacji procesów dystrybucji i logistyki: jeśli wiadomo, ile wyprodukowano sztuk i dokąd trafiły, można wykorzystać te dane w całym łańcuchu logistycznym.

Produkcja tesa PrioSpots
tesa PrioSpot® chroni marki przed piratami i fałszerzami,

Branża budowlana

Taśma samoprzylepna dla branży budowlanej znajduje zastosowanie przy montażu okien, drzwi, wind, klimatyzacji, mebli, szklanych ścianek działowych, witryn, elementów solarnych lub elewacji drapaczy chmur. Materiał, konstrukcja i wymagania zmieniają się wraz z „wizjami” architektów i deweloperów, którzy badają granice możliwości technicznych.

TEASER_industry_markets_building-supply_2971038
Wiele elementów w nowoczesnych budynkach montowanych jest za pomocą taśmy samoprzylepnej.

Branża AGD

Lodówki, piece kuchenne, kuchenki i podobne urządzenia nazywamy „dużym AGD”. Są to zwykle masywne przedmioty o sporych wymiarach. Dlatego taśmy samoprzylepne tradycyjnie zabezpieczają je podczas transportu lub w procesie produkcji. Lecz sprzęty nazywane „dużym AGD” coraz częściej mają elementy elektroniczne, nowe materiały i miniaturowe panele kontrolne. To wymaga coraz bardziej wyspecjalizowanej taśmy samoprzylepnej. Ponieważ na przykład lodówki są dziś „inteligentne” i mają ekrany dotykowe, za sprawą których z podajnika wypadają kostki lodu albo można zaparzyć kawę, potrzebna jest dwustronna taśma samoprzylepna do paneli kontrolnych, podajników i dekoracyjnych paneli szklanych. Taśma uszczelnia te elementy, zachowując zielony bilans energetyczny.

Taśma dwustronna umożliwia mocowanie dekoracyjnych paneli szklanych bez wkrętów czy czasu utwardzania.
W branży AGD taśma znajduje wiele zastosowań. Na przykład do mocowania paneli dekoracyjnych w lodówkach.