Taśmy klejące do montażu szklanych ścianek działowych

Jasne i przejrzyste zalety

Taśmy klejące tesa® ACXplus doskonale sprawdzają się w wielu zastosowaniach. Montaż szklanych ścianek działowych to zaledwie jeden przykład jej sukcesu. W tym przypadku tesa zajęła korzystną niszę rynkową – i zyskała ważnego, globalnego partnera strategicznego: francuską firmę Saint-Gobain Glassolutions.

8 sty 2016

Szklane ścianki działowe można dziś spotkać niemal w każdym nowoczesnym wnętrzu: na lotniskach, w restauracjach i biurowcach. Elementy te tworzą jasną, przyjazną atmosferę, a także świetnie tłumią hałas. Ale te popularne przezroczyste panele wymagają mocnego, a jednocześnie nierzucającego się w oczy wiązania, szczególnie w przypadku ścianek wieloelementowych. To wymarzone zadanie dla tesa: w połowie 2013 r. wprowadziliśmy na rynek dodatkowe opcje grubości przezroczystej taśmy klejącej tesa® ACXplus z myślą o montażu szklanych ścian działowych wewnątrz budynków w sposób estetyczny, trwały i odpowiednio wytrzymały.
„Chcąc rozszerzyć tę linię produktów, celowo szukaliśmy segmentu, w którym możemy się pochwalić bezdyskusyjną przewagą technologiczną nad konkurencją” – tłumaczy Julia Hagenberg, dyrektor międzynarodowy ds. produktu odpowiedzialna za premierę nowych taśm.
Taśmy klejące z serii tesa® ACXplus 705x zapewniają szczególnie niewidoczne, bezpieczne i szybkie wiązanie elementów szklanych, w połączeniach na styk, pod kątem czy w teownikach. Można je również zastosować do niezawodnego osadzania paneli szklanych w ramach aluminiowych lub profilach dwuteowych. Przez promocję tego zastosowania taśmy tesa popularyzuje również bardzo zachęcającą alternatywę dla najpopularniejszej metody mocowania szklanych ścianek działowych za silikonem.
Oto kilka powodów: silikon tworzy grubsze łączenia, żółknie z czasem pod wpływem promieniowania UV i może się fałdować w wyniku reakcji z laminowanym, pokrytym specjalną folią szkłem bezodpryskowym. Natomiast taśmy klejące tesa® ACXplus to szybkie, czyste i oszczędne rozwiązanie, na dodatek niewymagające dodatkowych prac wymuszonych wysączaniem się nadmiaru substancji spajającej spod krawędzi paneli. Inne zalety to przezroczystość, duża siła przylegania, odporność na rozciąganie i działanie światła, temperatury oraz chemikaliów. Jednak mimo wszystkich zalet taśmy i dotychczasowych zastosowań do montażu szklanych ścianek działowych, jak twierdzi Hagenberg „na rynku wciąż dominuje silikon, dlatego tak ważne jest jak najlepsze wrażenie na klientach i instalatorach”.

Partnerstwo strategiczne

tesa udało się przekonać do współpracy wielkiego producenta szkła, czyli działającą na całym świecie francuską firmę Saint-Gobain Glassolutions. Francuzi docenili ogromny potencjał taśm klejących, tym bardziej wobec rosnącej liczby reklamacji dotyczących tradycyjnych spojeń silikonowych. tesa zyskała u nowego partnera dodatkowe punkty, dowodząc niezbicie, że jej produkty nadają się do łączenia i mocowania każdego rodzaju szkła i zdobywając w międzyczasie trzy liczące się certyfikaty branżowe, w tym za skuteczne tłumienie hałasu. Hagenberg dodaje: „jesteśmy jedynym producentem, który oferuje wszechstronny pakiet rozwiązań obejmujący nie tylko certyfikaty, pomoc w stosowaniu produktu, broszury i materiały wideo, ale również próbki połączonych elementów szklanych. Dzięki temu udało się nam wyznaczyć standardy w tym segmencie rynku.”
Na początku bieżącego roku firmy tesa i Saint-Gobain zawarły umowę o partnerstwie strategicznym. Porozumienie, które obejmuje 18 państw europejskich, zawiera ceny, warunki dostaw oraz zalecenia dotyczące montażu i przechowywania taśmy klejącej ACXplus 7058. Pakiet ofertowy tesa wymieniono również w międzynarodowym katalogu francuskiego producenta szkła oraz zarekomendowano w specjalnym firmowym biuletynie skierowanym do 100 000 architektów na całym świecie.
Jean-François Outin, dyrektor marketingu w Saint-Gobain Glassolutions, już uznał współpracę z tesa za wspaniały sukces.

Świetlana przyszłość

„Nasza oferta rynkowa otwiera wielkie możliwości, a po nawiązaniu partnerstwa z Saint-Gobain przychodzi nam do głowy mnóstwo pomysłów na nowe zastosowania” – dodaje z zadowoleniem Hagenberg. Dotyczą one między innymi montażu drzwi szklanych w ościeżnicach z aluminium, czyli projektu oczekującego na realizację u francuskiego partnera tesa. Firmy panują również wspólne szkolenia i działania edukacyjne dla pracowników i klientów.

Saint-Gobain

Saint-Gobain to firma działająca w 64 krajach, która opracowuje, produkuje i sprzedaje wysokowydajne i innowacyjne materiały dla budownictwa i innych branż.
Oferuje zrównoważone rozwiązania pozwalające sprostać wyzwaniom w dziedzinie oszczędności energii i ochrony środowiska. W 160 oddziałach firmy pracuje około 190 000 osób. Grupa jest właścicielem tak uznanych marek jak Saint-Gobain Glassolutions, Sekurit (szyby samochodowe), ISOVER (izolacje), Rigips (systemy suchej zabudowy) i Raab Karcher (materiały budowlane). Francuski gigant zaczynał jednak od produkcji szkła – a jego pierwsza inwestycja zagraniczna miała miejsce w 1853 r., gdy firma zbudowała fabrykę w Mannheim.