Oszczędzanie energii z tesa

Oszczędność energii

„Pożeracze” energetyczne są w domu wszędzie. Ciepło ucieka najczęściej przez niezaizolowane ściany zewnętrzne, dachy i podłogę na parterze, a zimne powietrze z zewnątrz dostaje się przez małe szczeliny w oknach, jak również drzwi wejściowe i tarasowe, generując dodatkowe koszty ogrzewania. Często istnieje również znaczny potencjał oszczędności w ustawieniach ogrzewania, jak i sposobie wietrzenia pokoi. Tutaj dowiesz się, jak w prosty sposób obniżyć koszty energii, korzystając z energooszczędnych produktów tesa®. Ponadto przedstawimy Ci inne sposoby zaoszczędzenia energii w domu!



Izolacja termiczna – podstawa skutecznego oszczędzania

Oszczędzaj energię, izolując okna

Oszczędzaj energię, izolując okna

Jeśli Twój dom nie został zbudowany zgodnie z najnowszymi technologiami, istnieje wiele sposobów, aby oszczędzić energię. Nowoczesny, niskoenergetyczny dom potrzebuje zaledwie ok. 20% oleju opałowego, zużywanego przez dom wybudowany w latach 60. Główną przyczyną tych ogromnych oszczędności jest właściwa izolacja cieplna. Efektywne izolowanie jest najważniejsze, gdy chodzi o oszczędność energii.

Ciepło umyka przez dachy, ściany zewnętrzne i okna. Ciepłe powietrze unosi się do góry, zbierając się pod sufitem i dachem. Tak więc nie jest niespodzianką, że słabo zaizolowany dach umożliwia ucieczkę ciepła właśnie tą drogą. Kolejnym istotnym miejscem, przez które wydostaje się ciepło, są szczeliny przy oknach. Wśród produktów tesa® znajduje się seria łatwych w użyciu rozwiązań do wewnętrznej izolacji domu, którą cechuje zarówno prostota, jak i przyjazność dla środowiska. W ten sposób można skutecznie zaoszczędzić koszty i energię.

Obszar za grzejnikami jest również często odpowiedzialny za znaczne straty energii. Dlatego warto jest zwrócić uwagę na ekran odbijający ciepło tesamoll® – folię, która pozwala zatrzymać ciepło w pomieszczeniu.

Zobacz więcej

Izolacja okien i drzwi – prosta i skuteczna z tesamoll®

Szczególnie starsze domy wyposażone są jeszcze w okna i drzwi, które są prawdziwymi pochłaniaczami ciepła. Dotyczy to w szczególności okien i drzwi wykonanych z drewna lub okien z pojedynczym przeszkleniem. Drewno zmienia z czasem kształt, tworząc małe szczeliny, które sprawiają, że zimne powietrze bez trudu przedostaje się do wnętrza domu. Jeśli chcesz, aby przyjemna temperatura pokojowa utrzymywała się w Twoim mieszkaniu, potrzebne jest dodatkowe rozwiązanie. Gdy całkowita wymiana drzwi i okien jest zbyt droga, możemy zaoferować dwa inteligentne produkty pozwalające osiągnąć znaczące oszczędności. Nasze rozwiązania energooszczędne takie jak uszczelka do okien  sprawiają, że jest to możliwe!

Oferujemy kilka typów uszczelek tesamoll® , które pomogą w szybki i prosty sposób zabezpieczyć się przed przeciągiem z zewnątrz. Możesz wybierać pomiędzy gumowymi profilami i uszczelkami wykonanymi z pianki. Wybór produktu zależy od szerokości otworu do uszczelnienia oraz żądanej trwałości i jakości. Możesz również sięgnąć po naszą folię izolacyjną do okien tesamoll® Thermo Cover, która zmniejsza straty energii. Z naszego kalkulatora oszczędności energii dowiesz się, jak dużo możesz zaoszczędzić, stosując nasze produkty energooszczędne. W optymalnych warunkach można zaoszczędzić nawet do 40% energii!

Oto w jaki sposób można sprawdzić szczelność okien: wsuń arkusz papieru między okno a framugę – jeśli papier można łatwo wysunąć, uszczelnienie jest niewystarczające. Powtórz test w różnych miejscach. Przy pomocy palącej się świeczki można łatwo wykryć miejsca, w których występuje nieszczelność. Test będzie łatwiej wykonać podczas zimnej i wietrznej pogody.

Zobacz więcej

Inne sposoby na zaoszczędzanie energii w domu

Uszczelnione okna

Uszczelnione okna

Wietrzenie pomieszczeń we właściwy sposób...

  • Szybkie wietrzenie: pozostawienie częściowo otwartego okna i wyjście na zewnątrz – zwłaszcza w miesiącach zimowych – nie jest dobrym pomysłem, ponieważ dom się wychłodzi. Znacznie lepiej jest wykonywać szybkie impulsy wietrzenia, na przykład otwierając okna całkowicie dwa do trzech razy dziennie.
  • Właściwe wietrzenie: w okresie zimowym należy wietrzyć pomieszczenia dwa do trzech razy na dobę przez 5-10 minut; wiosną i jesienią impulsy wietrzenia powinny trwać 15 do 30 minut.
  • Wietrzenie w razie potrzeby: nie wszystkie pomieszczenia muszą być wietrzone równie często. Sypialnie i pokoje dziecięce najlepiej jest wietrzyć rano tuż po wstaniu z łóżka. Kuchnia i łazienka wymagają częstszego wietrzenia z powodu zwiększonej wilgotności.
  • Ogólne zasady dotyczące wietrzenia: wietrzenie jest absolutnie niezbędne w zimie, ponieważ ściany nie mogą „oddychać”. Bez wietrzenia nie ma możliwości odprowadzenia wilgoci. Skutek: formowanie się pleśni.

  

Właściwe ogrzewanie...

  • Zwracaj uwagę na zalecane temperatury: sypialnia (16–18°C), schody i korytarze (14–15°C), kuchnia (18°C, w nocy: 14°C), salon (20°C, w nocy: 14°C). Zmniejszenie temperatury o jeden stopień prowadzi do 6% oszczędności w kosztach ogrzewania.
  • Nie zasłaniaj grzejników meblami.
  • Izoluj ścianę  za grzejnikiem
  • Odpowietrz grzejnik, gdy ten wydaje bulgoczące odgłosy.
  • Nie ustawiaj temperatury ciepłej wody powyżej 60°C. Zadbaj o izolację rur z ciepłą wodą.
  • Zasuń rolety i zasłony, tak by uciekało mniej ciepła.
Zobacz więcej