profesjonalna taśma maskująca tesa
Jaką taśmę samoprzylepną wybrać?

Jaką taśmę samoprzylepną wybrać?

To, czy taśma będzie się mocno trzymać na danej powierzchni i czy po usunięciu nie pozostawi resztek kleju, zależy od przyczepności taśmy i od podłoża. Ale która taśma jest najlepsza w przypadku danej powierzchni?Taśmy samoprzylepne są stosowane do zabezpieczania powierzchni i znakowania stref roboczych zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Wybór odpowiedniej taśmy samoprzylepnej zależy od szeregu czynników, takich jak:

  • Powierzchnia wymagająca zabezpieczenia (np. przyczepność do powierzchni i zdolność powierzchni do jej utrzymania, czynniki chemiczne i mechaniczne; rodzaj powierzchni — gładka, chropowata, strukturalna)
  • Przewidywany czas stosowania
  • Przewidywane zastosowanie (np. tynk gipsowy lub szlachetny, powłoka malarska)
  • Zastosowanie w pomieszczeniu lub na zewnątrz (np. odporność na temperaturę, czynniki atmosferyczne, promieniowanie UV)
read more

Warunki użytkowania

profesjonalne taśmy maskujące tesa
profesjonalne taśmy maskujące tesa

Aby zapewnić odpowiednią przyczepność, powierzchnia maskowana musi być sucha, oczyszczona z kurzu i odtłuszczona.
Taśmy samoprzylepne można aplikować (nakładać lub usuwać) w zakresie temperatur od +5°C (41°F) do +40°C (104°F). Po przyklejeniu taśmy temperatura może wykraczać poza ten zakres.
W razie konieczności przyklejenia taśmy w temperaturze poniżej +5 C (41 F) lub powyżej +40 C (104 F) należy użyć specjalnej taśmy samoprzylepnej. Jeśli po przyklejeniu taśmy element maskowany będzie narażony na działanie znacznie wyższych temperatur (np. ponad +60°C [140°F]), trzeba podjąć odpowiednie działania: zastosować specjalną taśmę samoprzylepną (np. zawierającą akrylanową masę klejącą), wykonać podwójne maskowanie itp.
Taśmy samoprzylepne z akrylanową masą klejącą są na ogół odporne na promieniowanie UV i nadają się do stosowania w wyższych temperaturach.
W przypadku występowania dodatkowych obciążeń mechanicznych zaleca się stosowanie dodatkowej taśmy samoprzylepnej, np. nałożenie taśmy PVC na uprzednio przyklejoną taśmę odporną na działanie temperatury i promieniowania UV. Szczegółowe informacje można znaleźć na kartach danych technicznych publikowanych przez producentów taśm samoprzylepnych.
Planując zastosowanie taśmy samoprzylepnej na zewnątrz pomieszczeń, warto sprawdzić, czy wybrana taśma jest odporna na opady atmosferyczne i wilgoć.